Przetwory z owoców i warzyw. Zrób sobie własnoręcznie galerię letnich wspomnień

Przetwory z owoców i warzyw. Zrób sobie własnoręcznie galerię letnich wspomnień

W obecnym świecie robienie przetworów wydaje się bezcelowe. Wszystko przecież można kupić w sklepie. Po co więc męczyć się i tracić czas na pitraszenie, skoro wystarczy sięgnąć na sklepową półkę aby skosztować przepysznych dżemów, soków i marynowanych warzyw. Jednak w związku z rozwijającą się modą na ekologię i naturalną żywność, coraz więcej osób zaczyna podejmować próby własnoręcznego zrobienia przetworów owocowo-warzywnych, lub przynajmniej rozważa taką ewentualność.

Sklepowe czy własne, co wybrać?

Wystarczy sięgnąć na sklepową półkę by kupić różnorodne przetwory:

  • soki
  • powidła
  • marynowane owoce
  • kiszone warzywa

Wszystko jest w zasięgu ręki, wystarczy zabrać do domu i rozkoszować się ulubionym smakiem. Przetwory dostępne w sklepie niestety, najczęściej zawierają również chemiczne substancje konserwujące, żeby dłużej wytrzymały na półkach w sklepie i cukier (dżemy, powidła) aby ich smak był intensywniejszy i bardziej atrakcyjny dla konsumenta.

Własnoręczne robienie przetworów natomiast gwarantuje nam kontrolę nad składnikami, a w rezultacie najbardziej zdrowy i naturalny produkt. Przeraża jednak wizja czaso i pracochłonności takiego działania.

Czy domowe przetwory są czasochłonne?

Z cała pewnością sięgnięcie na półkę sklepową po dżem czy słoik ogórków konserwowych zabiera mniej czasu niż wyprodukowanie ich w domu. Jednak praca jaką trzeba włożyć we własnoręczne wykonanie takich produktów jest bardzo demonizowana. Przecież śliwki można drylować na kanapie oglądając ulubiony serial. To że w przepisie na powidła jest napisane “cały czas mieszać” nie oznacza, że nie można odejść nawet na chwilę. Wystarczy zamieszać a w między czasie można np. złożyć pranie. Wystarczy nie zapomnieć wracać do garnka co jakiś czas. Marynata do warzyw i owoców również gotuje się sama i sama stygnie. Nasza praca polega tylko na przygotowaniu warzyw lub owoców i włożeniu ich do słoika zanim je zalejemy. W rezultacie możemy w trakcie robienia przetworów zrobić wiele innych rzeczy lub po prostu odpoczywać. Wystarczy to tylko potraktować jako przygodę a nie ciężką harówkę.

Słoiczki małe i duże to nie tylko jedzenie

Jeśli już uda się nam samodzielnie wykonać przetwory to na pewno oprócz smaku będziemy też czuć satysfakcję z tego że wykonaliśmy je własnoręcznie. Jeśli dodatkowo ładnie ozdobimy słoiczki np. kokardkami lub serwetkami przyczepionymi do pokrywek gumką możemy stworzyć przepiękne kompozycje w kuchni, które codziennie będą nam przypominały lato i czas kiedy podjęliśmy wyzwanie robienia przetworów. Taki ciekawie opakowany słoiczek przetworów będzie też oryginalnym prezentem dla kogoś bliskiego.

Warto jest więc spróbować własnoręcznie zamknąć letnie wspomnienia w słoiczkach. Jeśli jednak nie jesteśmy fanami prac domowych i wolimy iść na zakupy, kupujmy przetwory w sklepach ekologicznych i zawsze zwracajmy uwagę na składniki z jakich je zrobiono.

Food obraz autorstwa valeria_aksakova - www.freepik.com
Share