Czy warto robić domowe przetwory?

Czy warto robić domowe przetwory?

Wydawałoby się, że samodzielne przyrządzanie przetworów to umiejętność, która odchodzi w zapomnienie. Okazuje się jednak, że wiele gospodyń przygotowuje kiszonki i pikle, które przydają się w okresie zimowym. Smakują znacznie lepiej niż te, które można znaleźć w sklepach, dlatego przygotowywanie przetworów w domu jest sposobem na uzupełnienie spiżarni zdrowymi produktami.

Domowe przetwory – ich smak

Samodzielne wykonanie przetworów wcale nie musi być trudne – wystarczy dobry przepis i odrobina poświęcenia, by cieszyć się pysznym smakiem ogórków kiszonych, marynowanej papryki czy wielowarzywnych sałatek. Chyba każdy przyzna, że domowe przetwory mają całkiem inny smak niż te, które znajdziemy na sklepowych półkach. Wynika to ze sposobu przygotowania warzyw lub owoców, a także składników marynat. Przetwory przygotowywane w domu nie posiadają wzmacniaczy smaku i konserwantów – zawierają bowiem dużą ilość naturalnych przypraw, nie dodaje się do nich dużej ilości octu czy soli. W sklepach oferowane są przetwory przygotowywane na masową skalę, stosując konserwanty, ulepszacze i składniki nie najlepszej jakości. Nie można się łudzić, że warzywa na sałatki są idealnie obrane czy wypłukane jak w domu – przy setkach kilogramów pokrojonej kapusty marchwi lub buraczków jest to raczej niemożliwe.

Wartości odżywcze przetworów

Przetwory domowe przygotowane są ze składników wysokiej jakości (https://ranozebrano.pl/napoje-przetwory). Przecież żadna gospodyni nie przetwarza uszkodzonych czy nieświeżych warzyw i owoców. Kiszenie, marynowanie lub pasteryzacja to naturalne metody konserwacji, które pozwalają na ustabilizowanie poziomu witamin i składników mineralnych w przetworach. Dzięki temu można przez całą zimę cieszyć się nie tylko pysznym smakiem przetworów, ale również ich wartościami mineralnymi. Spożywanie domowych przetworów nie szkodzi, a nawet jest zdrowe – pozwala na budowanie odporności w okresie jesienno-zimowym, kiedy ilość słońca oraz świeżych warzyw i owoców jest ograniczona.

Jakie produkty nadają się na przetwory?

Domowe przetwory zwykle robi się w okresie letnim i jesiennym. Wówczas warzywa i owoce są tanie i można kupować je świeże właściwie każdego dnia. Dodatkowo owoce i warzywa sezonowe pochodzą wówczas z polskich upraw i nie muszą być przywożone zza granicy. Do kiszenia nadają się ogórki, kapusta, kalafior, cukinie, dynie. W occie świetnie smakuje papryka, ogórki, gruszki oraz różnego rodzaju sałatki wielowarzywne. Owoce takie jak śliwki, jabłka, gruszki czy brzoskwinie można pasteryzować w słodkiej zalewie.

Food obraz autorstwa master1305 - www.freepik.com
Share